Привіт! Я — Анна Демченко, командний тренер, бізнес коуч, практичний психолог в Академії ITSTEP м. Житомир. За останній рік роботи в Академії провела більше ніж 500 індивідуальних консультацій та коуч сесій, тематика яких в 80% — як студентам знайти мотивацію і стати дизайнером чи програмістом.
На прикладі навчання розповім, як знаходити сили та натхнення під час війни. Пристосуватись до викликів сьогодення з холодною головою та здоровим глуздом.
Головні тези: 1.Зупиніть жорсткі вимоги до себе!!! 2.Знайдіть один з чотирьох основних мотиваторів, щоб навчатись: гроші, час, енергія, сили, здоров'я чи соціальне положення 3.Тримайте емоційний баланс Допомога завжди є. Все буде Україна! |
Як війна впливає на емоційний стан людини
Колеги з Ізраїльських кризових психологічних центрів розповідають, які три етапи емоційного стану переживає громадянин України:
-
Стрес (з 24 лютого 2022 - початок березня 2022). Війна – це травма, яка не мала бути. Неочікуваний потужний стрес кожен переживає по-різному: люди стають волонтерами, переїжджають, змінюють роботу чи долучаються до лав захисників – активні дії рятують. Якщо ви відчули безсилля, одразу почніть щось робити. Помийте посуд чи поскладайте одяг.
-
Адаптація. У людини працюють захисні біологічні та психічні механізми. Ми навчаємось жити в реаліях: змінюємо життєві цілі, графік роботи, створюємо новий формат мислення.
-
Виснаження (може статись в будь-який момент). Якщо людина кожного дня прокидається і відчуває, що їй фізично погано і вкрай сумно. Працювати не має сил. Самопізнання не допомагає вибратись із виснаження. В цій ситуації потрібно звернутись до спеціаліста.
Завдання українця — тримати емоційний баланс, зберегти психічне здоров’я і не довести себе до виснаження. А навчання – це один з дієвих методів адаптування психіки в умовах війни.
Як знайти або відновити мотивацію сьогодні
Ми ходимо на роботу, бо бажаємо отримати конкретні ресурси — гроші, авторитет, емоційний відпочинок. Іншими словами: «Ми робимо тільки те, що бажаємо робити.»
Подібна ситуація і з навчанням. Наприклад, людина проходила курс з Комп’ютерного дизайну. Отже, була внутрішня мотивація. Війна внесла корективи, ми пережили стрес. Зараз адаптації допоможе саме навчання. Потрібно запитати себе: «Що я бажаю отримати від курсу?»
Я спілкуюсь з аудиторією на тему мотивації. Кожного разу питаю: «Чому ви прокидаєтесь вранці і йдете вмиватись? Що вас змушує робити це кожного дня?». І чую різні відповіді.
Є 4 ресурси, заради яких ми готові навчатись, працювати або виконувати щоденні побутові справи: гроші (матеріальні блага), час (вільний, або час з цікавими людьми), енергія (сили та здоров’я, яке я витрачаю, або отримаю), статусність (хто я в соціумі).
Розберемо 4 основних мотиватори на прикладі навчальної IT-програми:
-
Гроші. На ринку IT не можна виміряти зарплату для конкретного спеціаліста. Все залежить від компанії, спеціальності, досвіду та завдань. На власних проектах максимальної позначки не існує. Тому мотивація для студентів, які йдуть на онлайн-курси — заробляти більше. Інший варіант — йти на курс, щоб отримати першу професію та влаштуватись на роботу.
-
Час. Є студенти, які йдуть в IT задля нового робочого графіку. IT компанії дають можливість вибрати зручний для себе, гнучкий розпорядок дня. Фрилансери, взагалі, самостійно формують власний робочий план.
-
Енергія, сили, здоров'я. Ми отримуємо задоволення від того, що цікаво. IT навчання розкриває потенціал, знаходить в людині ті сфери роботи, які їй були б цікаві. Людина вкладає енергію й сили у навчання, щоб в новій професії отримати результат, який заряджає до наступних досягнень та висот.
-
Соціальне положення. Мотивація студентів: «Я прийшов навчатись, щоб вийти на IT-ринок. В цьому осередку я буду впевненим у собі, більше поважатиму себе та ставитиму нові цілі, типу грошей чи кар’єри.»
Одна, або декілька мотивацій є й у вас. Якщо тільки плануєте навчатись, створіть її з нуля. Перечитайте та оберіть одну з чотирьох. Якщо вже навчались і кинули через війну — поверніться у минуле. Згадайте, чого хотілось раніше: отримати професію графічного дизайнера, щоб заробляти від 1000 доларів? Чи пропонували роботу, а не вистачало кваліфікації? Якщо ці речі цікавлять і зараз, а ви про них забули через стрес — відновіть стимул.
Нагадуйте про мотивацію до навчання кожного ранку, як з робочим графіком.Шукайте свою внутрішню мотивацію.
Що робити, коли ми забуваємо про мотиватори після події, яка нас зачепила
Ми українці живемо в постійному емоційному напруженні. Випадкова бурхлива новина, начебто, перекриває цілі та завдання, які ми вибудовували. Але це ілюзія. Маємо відстежувати власні емоції та запитайте себе, що допоможе вам вімкнути врівноваженість (спокій або нейтральну емоцію), які дії?
Опанувати IT професію — ціль на 1,2 роки. І якщо ми не відчуваємо результату через тиждень чи місяць — починаємо відволікатись. Соціальні мережі та комп'ютерні ігри заповнюють дорогоцінний час. Навчання та перспективи досягнення мети не такі яскраві, як раніше.
Що робити? Шукаймо власну додаткову внутрішню мотивацію кожного дня: «За що я поважаю себе зараз? Що буде, якщо я виконаю сьогодні ці завдання? Що я отримаю уже сьогодні, коли зроблю цю практику?”
Уява чи реальність. Студенти часто бояться, що в них немає практики. Всі домашні завдання в Академії ITSTEP — реальні IT проекти та замовлення. Кожна домашня робота — досвід і практика, яку можна додавати в портфоліо. І так, крок за кроком, уявні проекти перетворювати в реальну практику.
Крок за кроком. Кожного дня ми наближаємось до мети (наприклад, вийти на ринок IT Python - програмістом). Який максимум і мінімум я можу зробити сьогодні, щоб наблизитись до цілі?
Що робити, якщо не вдається ні вивчитись, ні працювати, ні сформувати своє бачення майбутнього.
Звернутись до безкоштовних психологів-волонтерів. Поговоріть зі спеціалістом сам на сам: як жити під час війни, як збалансувати свої емоції, що заважає навчатись в повну силу, як дозволити радіти маленьким досягненням, типу виконаного домашнього завдання.
Куди можна звернутись:
Заручитись підтримкою викладача. Наприклад, в Академії ITSTEP студенти отримують підтримку від менеджерів навчального процесу, викладачів та психологів: немає мотивації вчитися, не виходить, важко опанувати предмет, стрес від навчання. І ми допомагаємо кожному, знаходимо цілі на кожен день.
Викладач в Академії має набір мотиваційних технік для студентів. Якщо студенту складно навчатись наодинці — залучає до командної роботи.Студенти діляться ідеями, приходять до спільного рішення. Разом розбирають помилки. Людина отримує перші результати, які заохочують рухатись далі.
Резюме
Якщо людина займається напруженою інтелектуальною діяльністю, для негативних думок немає місця. Нові нейронні зв’язки структурують мислення, що допомагає структурувати і свій емоційний стан.
Не довіряйте словам. Перевірте на собі! Спробуйте витратити 30-60 хвилин в день, щоб завантажити голову програмуванням, дизайном чи мовами. Наприклад, оберіть один із курсів Академії ITSTEP. Через рік побачите, як зміниться життя. А війна не завадить пріоритетам — бути щасливим та здоровим.