Робота для фахівців-початківців створює різні враження. Одні знаходять компанію мрії. Інші засмучуються: витрачають час, проходять десятки співбесід. Гірше, якщо не заплатили за роботу або вказали в договорі ставку, меншу за ринкову.
Ми підготували статтю з тривожними знаками з боку роботодавця: від картки вакансії до співбесіди. Зберігайте статтю в закладки, діліться з друзями.
Не приймайте поради, як належне. Не в кожній компанії обманюють на гроші або беруть на безкоштовне стажування у 2-3 місяці.
Не поспішайте надсилати резюме. Проаналізуйте вакансію і компанію
Опис вакансії — перший крок в пошуку роботи. Це візитка для претендента: показує обов'язки, графік, соцпакет, заробітну плату.
Як виглядає ідеальна картка вакансії
Якщо у вашому варіанті немає пункту про зарплату або бонуси — це не привід проходити вакансію завчасно. Можливо, рекрутер не постарався заповнити картку. Або умови роботи звикли обговорювати на співбесіді.
-
Детальний опис умов роботи в компанії. Наприклад: «Розробка сайтів фінансового сектору, віддалений графік з 9 до 18. Вихідні — субота, неділя».
-
Чим займається компанія. Посилання на соцмережі, сайт — щоб дізнатися про команду в деталях.
-
Конкретна заробітна плата або вилка: «Платимо 20-40 тисяч гривень, залежно від досвіду роботи».
-
Прохання надіслати портфоліо з прикладами робіт.
-
Якщо у вакансії вказують бонуси — важлива причина. Як отримати винагороду?
Такі картки зустрічаються рідко. Щоб дізнатися деталі, доведеться шукати на сайті та в соцмережах, запитувати на співбесіді та в листуванні.
Далі ми розкрили 4 ситуації. Вони покажуть «жовте світло» — стимул ще раз подумати перед працевлаштуванням у компанію.
Картка вакансії з розмитими вимогами. Наприклад, знання чотирьох і більше мов програмування — без прив'язки до конкретних завдань.
Виглядати може так: «Розробник на С +. Вітається знання JS, роботи в Linux.»
Казкові умови роботи. Коли у вакансії пишуть про роботу в будь-який час з 8:00 до 23:00 — це може означати дві речі: або робота без графіка, або рекрутер правий і можна вибрати зручний час. У першому варіанті часто пропонують працювати вночі та у вихідні.
Можливо, що люди працюють з американцями. Тоді потрібно підлаштовуватися під вечірній або нічний графік. Дивіться на локацію компанії.
В інших варіантах орієнтуйтеся на стандартний для України 8-годинний день, 40 годин на тиждень.
Заробітна плата для Junior на рівні Middle+. Вакансію легко перевірити — подивитися схожі пропозиції інших компаній. Якщо зарплати відрізняються у 2-3 рази — можливо, здобувача намагаються обдурити.
Людина охоче йде за зарплатою. А за фактом отримує проблеми: перепрацювання, обіцянки виплатити зарплату і несподіване звільнення. Так працює конвеєр у недобросовісних компаніях.
Вакансія висить на сайті місяцями. Або то зникає, то з'являється. Роботодавець не визначився з посадою — відкривати чи ні. Ще варіант — придивляється до кандидатів, бо це робота з високим рівнем відповідальності. Наприклад, писати код для охоронних систем або будувати архітектуру безпеки рівня Пентагону.
Якщо вакансія часто актуальна — співробітники можуть йти після випробувального терміну. Завищені очікування керівництва, зарплата нижча за ринок або не підійшли під вимоги колективу.
Побачили таку пропозицію — запишіть у блокнот окремим списком. Заради інтересу перевірте через 2 тижні, місяць. Буває, що вакансія висить роками — людину взяли, а рекрутер не скасував заявку.
Якщо покликали на співбесіду — аналізуємо поведінку та відповіді інтерв'юерів
Завжди перевіряйте співрозмовників. Люди показують «жовтий сигнал» частіше, ніж сторінка з вакансією, бо можуть розповісти про компанію більше. Ось кілька частих прикладів.
Інтерв'юер ставить загальні запитання. Коли програміста на C++ запитують про все, крім прямих робочих обов'язків — варто насторожитися.
Яку каву любите?
Як із другою половинкою? Це заважає робочим стосункам.
А що робите на вихідних?
Буває, що рекрутер новенький. Він ще не вивчив умови роботи за вакансіями і спілкується з усіма кандидатами. А після співбесіди виявиться, що керівник шукав не розробника на C++, а системного адміністратора.
Ще варіант — керівник найняв кадрове агентство. Ті не стикалися з наймом IT-фахівця. Результат співбесіди — керівництву потрібен не той фахівець. Ви витратили час, а компанія — час і гроші на агентство.
HR не може відповісти на незручні запитання. Ваше завдання — не тільки відповідати, а й запитувати. Потрібно дізнаватися про все, що стосується вас у компанії: графік, зарплата, формат узгодження роботи, наявність стажування.
Розкажіть, як ви працюєте: чи потрібна вам трудова книжка або мені зареєструватися як приватний підприємець?
Буває, що потрібно працювати після 8 вечора? Чи є за це премії?
Як часто люди залишають штат? Чому йдуть?
А можна подивитися приклад трудового договору?
Чи можу я взяти лікарняний, відпустку? Які соціальні виплати передбачені?
Рекрутер зобов'язаний відповідати на ці запитання. Вони не захищені корпоративною таємницею і забороною керівника. Якщо на запитання про зарплату немає жодної відповіді — вас можуть обдурити. Написати в договорі іншу суму, частину поставити бонусами без щомісячної виплати.
Починайте працювати, усі документи оформимо наступного понеділка. Пропозиція почати зараз без працевлаштування — пастка.
Керівники можуть маніпулювати стажуваннями: брати кандидата на 2-4 тижні - на один проект. А після попрощатися з кандидатом і наймати нового. Компанія отримує безкоштовний конвеєр співробітників.
Не виключено, що це реальні проблеми з відділом кадрів: бухгалтер у відпустці, керівник у відрядженні, підписати договір нікому. Тоді краще перепитати нових колег: «Це вперше чи увійшло у звичку компанії?»
Безкоштовний випробувальний термін. Іноді недобросовісні роботодавці пропонують працювати, як на стажуванні. Це не правильно.
У статтях 24-28 Кодексу законів про працю України передбачено, що випробувальний термін обговорюється в трудовому договорі. Якщо є підписаний договір — у ньому пункт про зарплату.
Тривалість випробувального терміну — не більше 3 місяців. Далі кандидата або звільняють, або працюють далі.
У компанії немає правил спілкування, узгодження роботи. Ви потрапили або на варіант без кар'єрного зростання, або на стартап.
У першому варіанті колективу немає діла до правил: можлива нецензурна лексика в чатах і веселощі без роботи. Десять кіл правок, щоб відтягнути час — норма. У такій компанії мало професійного зростання, як і особистісного: люди роблять рутину без ентузіазму.
У другому варіанті люди нещодавно створили компанію. Це нормально, що в штаті 5-10 осіб неформальне спілкування — як у родині. Люди разом створюють проект. Він для них, як дитина.
Кандидатові краще перевірити стартап на реєстрацію –- щоб працевлаштування було законним. Ще щоб було фінансування. Іноді люди відкривають стартапи і чекають інвесторів, а людям не платять гроші. Будують бізнес на обіцянках.
Як самостійно перевірити компанію на порядність в Україні та за кордоном.
- Відгуки про роботодавця від співробітників і клієнтів. Без негативних не обійтися. Могли замовити конкуренти. Або людина не зійшлася характером із керівником і на емоціях написала відгук. Але якщо таких більше, ніж позитивних — привід задуматися.
- Соцмережі компанії. Навіть стартапи зараз реєструють соцмережі: розповісти про себе, знайти інвестора і перших клієнтів. Почніть із LinkedIn. Подивіться, чи є в них пости, спілкування. Якщо компанія активно веде соцмережі — хоч і невелика, але ознака довіри.
- Перевірте реєстрацію. Щоб працювати за законом, усім потрібна реєстрація: як компанії з 5-річним досвідом, так і стартапу. В Україні — номер у реєстрі компаній.
Як знайти:
-
Зареєструйтеся на сайті Youcontrol.
-
Вгорі виберіть локацію компанії — Україна або одну з країн Європейського союзу.
-
Введіть назву компанії у верхньому рядку і натисніть Enter.
Альтернативний варіант — перевірити компанію в extract.co. На сайті зібрані IT-компанії за галузями та країнами. Якщо назва компанії є в списку — можна довіряти.
Якщо просять виконати тестове завдання
Для вакансій, на кшталт дизайнера чи програміста, часто просять виконати тестове завдання. Так роботодавець перевіряє вміння кандидата та портфоліо. Ще порівнює заявку з іншими, щоб обрати найкращу.
Під маскою тестового завдання може ховатися обман.
Пропонують безкоштовно зробити великий проект. Наприклад, дизайн логотипу з мокапами — роботи на 2-3 дні мінімум. Або намалювати ілюстрацію за детальним технічним завданням, зверстати сайт.
Роботодавець шукає безкоштовну робочу силу. Після здачі проекту — прощається і набирає інших кандидатів на інше тестове. Не виключено, що тестове виявиться реальним завданням у компанії.
Перевірити роботодавця легко: за відгуками в соцмережах, на інших сайтах. Можна запитати співробітника компанії в LinkedIn.
Тестове завдання довго погоджують. А якщо просять внести правки, зробити інший варіант — людиною маніпулюють. Поки кандидат витрачає час, на ньому роблять гроші.
Якщо тестове завдання велике — воно оплачується. Ще вступне має займати 1-2 години роботи. Це достатньо, щоб на практиці зрозуміти — підходить кандидат для завдань компанії чи ні. Але так буває тільки в ідеальному світі.
Обережно ставтеся до тестових завдань. Якщо не впевнені — перепитайте співробітників компанії. Вони точно є в LinkedIn.
Якщо частину зарплати пропонують поза договором
Наприклад, 40% у вигляді премій або бонусів. Клієнт так чинить у двох ситуаціях: або не платить податки, або хоче підстрахуватися.
Ніхто не скасовував систему штрафів за системою бонусів. Законом заборонено штрафувати на гроші із зарплати. Недобросовісний роботодавець навмисно пише в договорі іншу зарплату — меншу. А якщо кандидат виконує проєкт повільно або з частими правками — позбавляє бонусів. На бонуси штрафувати не заборонено, бо такої системи в законах немає.
Завжди запитуйте про зарплату на інтерв'ю:
Як розраховується? - повинна двічі на місяць, якщо за трудовим договором. Для приватних підприємців встановлюється контрактом.
Скільки вказано в договорі? Чи співвідноситься цифра з обумовленою ставкою?
Чи бувають затримки з виплат? Чому?
Якщо такі запитання незручні для керівництва — дивіться розділ про співбесіду.
Резюме
Отримати хорошу роботу легко. Дотримуйтеся двох правил.
Питайте та перевіряйте
А про що питати і що перевіряти ви знаєте.
У Академії ITSTEP навчаємо програмістів, фахівців із кібербезпеки, аналітиків, маркетологів, дизайнерів. Якщо хочете приєднатися — переходьте на сторінку курсів Академії.