Комп'ютерна Академія IT STEP - повноцінна IT-освіта для дорослих і дітей. Ми навчаємо з 1999 року. Авторські методики, викладачі-практики, 100% практичних занять.

Ви використовуєте застарілий браузер!

Ваш браузер Internet Explorer, на жаль, є застарілим. Ця версія браузеру не підтримує багато сучасних технологій, тому деякі функції сайту можуть працювати з помилками. Рекомендуємо переглядати сайт за допомогою актуальних версій браузерів Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Edge

ШАГ логотип

Що таке CMS і як її правильно вибрати

ITSTEP Academy

Програмування

15.02.2023

6797 переглядів

Кому знадобляться знання про CMS

Якщо ви ніколи не чули про CMS, але зараз це потрібно - стаття допоможе розібратися: чим відрізняється Wordpress від Joomla, де відкривати інтернет-магазин і як вибрати CMS для клієнта.

👉 CMS знадобиться для роботи, хобі в Інтернеті або розваг щонайменше в чотирьох ситуаціях:

  • Клієнт просить зробити сайт. Часто розробка сайту на CMS швидша, ніж робити проект з нуля. Вистачить дизайну і верстки, а додавати статті клієнт може сам або з контент-менеджером. 

  • Ви — контент-менеджер, редактор і копірайтер. Більшість інформаційних сайтів роблять на CMS. У них легко завантажувати статті, фільтрувати коментарі, ділитися публікаціями в соцмережах. На унікальних сайтах це дорого і не вигідно, особливо для компаній-початківців. 

  • Знайшли незрозуміле слово в картці вакансії. Часто на сайтах із роботою розміщують умову «Робота з популярними CMS» або «Програмування на Wordpress». Щоб працювати в цьому середовищі, потрібно розібратися в основах CMS і найпопулярніших її варіантах.

Якщо копірайтеру достатньо розібратися в текстовому редакторі, то розробнику потрібно перелопатити документацію з CMS: як встановлювати скрипти, які плагіни полегшать розробку або як правильно перенести дизайн на платформу. А так заздалегідь знаєш — яку документацію шукати.

  • Захотілося зробити сайт для себе: додати роботи в портфоліо, писати в блог або спробувати продавати товари в інтернет-магазині. Виберете варіант CMS зі статті та зробите сайт швидше.

Що таке CMS

CMS або Система управління контентом — це набір інструментів для створення та управління сайтом. На кшталт валізи з молотком, викрутками і ключами — з ними полагодити, заточити або прикрутити швидше, ніж без них. 

Перші CMS з'явилися на початку 2000-х. Спочатку вони могли керувати одним сайтом. А пізніше з'явилися універсальні інструменти і для конкретних завдань: корпоративних сайтів, блогів або портфоліо.

Часто CMS називають движком сайту.

CMS хвалять за інструменти — скрипти, шаблони дизайну і плагіни. З ними можна за кілька годин зробити блог або інтернет-магазин. 

Скрипт — це програма для повторних завдань. Наприклад, у сайтів обов'язкове розташування меню на всіх сторінках - таке правило. Без скрипта код меню пишуть окремо під кожну сторінку. Що довший код, то більше навантаження і гальм у сайту. На CMS шапка створюється один раз. А на всі сторінки її виводить скрипт. Так швидше.

Шаблон дизайну — готовий макет: із шапкою, підвалом і розміткою сторінок. Розмітка іноді доповнюється кольорами і картинками. 

Ось купа прикладів шаблонів CMS Wordpress. Щоб встановити такий — достатньо зайти в теми, завантажити й активувати. Робиться це за 2-3 хвилини.

Багато з тем безкоштовні. Окремо є варіанти для блогів, інтернет-магазинів. Є й платні варіанти. У них більше можливостей і варіантів дизайну. 

У CMS є плагіни, щоб дизайнити унікальні сайти. Часто в них не потрібно знати код. Для цього в плагінах є блоки, готові елементи і зрозумілі налаштування.

Плагін — програма, яка розширює можливості сайту. Наприклад, переклад сторінок, перевірка коментарів або кнопка "Поділитися" під статтею.

Можна робити сайти і без CMS. Для цього потрібно знати HTML, CSS і JavaScript. Це довше, бо сайт пишуть з нуля. 

А в CMS більшість дій — через кнопки в інтерфейсі. Наприклад, щоб завантажити статтю на Wordpress, достатньо зайти в редактор, вставити текст і натиснути «Опублікувати».

У чому переваги CMS

Автоматизація процесів. CMS полегшує роботу людей, яким затратно щоразу звертатися до програміста:

  • Додати плагін для магазину.

  • Вставити картинки нової колекції нижньої білизни.

  • Прикріпити статтю в блозі про правильне харчування.

  • Написати новину про знижки на сайті.

  • Відкрити коментарі, видаляти спамерів і лайкати цікаві відповіді.

У CMS все це можна зробити самому без навичок програмування.

Можна розробляти свої теми і плагіни. У CMS є готові макети для сайтів, форми надсилання листів, розмітки блогів. Недолік — теми відкриті, тому їх використовують тисячі схожих сайтів.

Якщо потрібно виділитися — кличуть програміста і дизайнера. Дизайнер малює сайт. А програміст переносить на CMS, використовуючи код. Усі фішки цмс залишаються: редактор для текстів, вставка картинок, плагіни і віджети.

CMS відмінно працює з такими макетами, якщо їх грамотно перенести. Тому більшість корпоративних сайтів беруть движок CMS, а дизайн і макет роблять з нуля. Або завантажують платні теми, де функцій побільше.

Яка CMS краща 

Вибір движка залежить від майбутніх завдань сайту, уподобань клієнтів і розробників.

Наприклад, автору статей або письменнику може вистачити CMS для блогу — без хостингу та унікальної теми. Пізніше можна перенести статті на універсальну CMS, зробити дизайн і встановити кілька плагінів.

А якщо умовна власниця Інстаграм-магазину одягу захоче інтернет-магазин — краще взяти профільну CMS: з картками товарів, інтеграцією платіжних систем і бухгалтерії. 

👉 Можете погратися і подивитися, які движки обслуговують сучасні сайти. Перевірити CMS можна на W3techs. Пам'ятайте, що не всі сайти використовують ЦМС-ку — є і розробки з нуля.

Наприклад, блог MC.Today зробили на Wordpress. А інтернет-магазин Rozetka раніше працював на Zendesk.

Умовно, всі движки в будь-якому рейтингу CMS можна розділити за кількома критеріями. Від них залежить набір функцій, плагінів і фішок сайту.

Самостійність

Можуть бути конструктори сайтів, самописні CMS і коробкові варіанти.

Вартість

CMS бувають платними і безкоштовними. Те саме стосується і розширень для сайтів.

Сфера корисності

Деякі CMS підходять під будь-який вид сайту. А є з конкретними завданнями, на кшталт інтернет-магазинів або блогінгу.

При обмежених знаннях можна відштовхуватися від завдання: багатосторінковий сайт для компанії, інтернет-магазин, блог, новинний портал, форум і ще купа прикладів.

Можливості CMS можна підглянути на офіційних сайтах. Наприклад, на сторінці Joomla розповіли, що вміє CMS: для програміста — з яких шматочків зробили; для клієнта або контент-менеджера — що можна робити всередині панелі управління сайтом. Ще її називають консоль.

А ми розповімо про найпопулярніші серед програмістів та їхніх клієнтів.

Wordpress

Wordpress — безкоштовна CMS. На початку 2000-х движок придумали для блогів. Зараз на ньому можна реалізувати будь-який тип сайту: блог, лендінг із готовою темою або розробкою під ключ. 

У Wordpress є два варіанти сайтів. Не переплутайте.

  • Блоги на платформі Вордпресс. У цьому варіанті не можна додавати плагіни і розміщувати рекламу, але можна прив'язати свій домен. Спочатку блог отримує домен Ім'я.wordpress.com.

  • Завантажувана версія. Її можна встановити на хостинг. Варіант дає повний контроль над сайтом: вибір дизайну, плагінів, запуск реклами. 

Перший варіант — для ледачих авторів. Другий — щоб зробити прокачаний сайт.

Вордпрес хвалять за універсальність. 

Якщо не подобається дизайн безкоштовного шаблону - можна купити платний на Themeforest

Купа плагінів і віджетів. Наприклад, щоб рахувати лайки в статті або поділитися записом у соцмережах.

Плюси: 

  • Система підходить практично для будь-яких сайтів. 

  • Має відкритий код. Можна доопрацювати сайт, як хочеш.

  • Можна замовити програміста для сайту, а керувати самому — код знати не потрібно.

  • Програмістам подобається Вордпрес за готові скрипти і сервер на мові PHP.

Мінус: варіанту з коробки часто не вистачає. Потрібно витратити час, щоб знайти круту тему, парочку плагінів і віджетів. 

Drupal

Ще одна безкоштовна ЦМС-ка. Її часто називають не CMS, а CMF — content management Framework. Фреймворк — це бібліотека з готовими шаблонами коду для веб-додатків. На кшталт конструктора Lego: взяв деталь, переробив під свої завдання і вставив на сайт.

Drupal — універсальна система. На його базі можна зробити інтернет-магазин, блог, форум або новинний портал.

Разом із модулями редактора Drupal перетворюється на повноцінний блог. Тому його люблять інтернет-видання.

Плюси: 

  • Безпека Друпалу: урядові сайти, на кшталт французького, зробили на цій CMS.

  • Движок оцінили розробники. Клієнти часто вимагають його у вакансіях або на фрілансі.

Новачки частіше оцінюють Друпал негативно. А експертам подобається

Мінуси:

Навряд чи підійде для компаній без постійної підтримки сисадміна або програміста. Можуть бути проблеми з хостингом, управлінням у консолі.

Важко підібрати шаблон. У Друпала менше варіантів, ніж у Вордпреса. Частину роблять сторонні розробники, але це платні варіанти.

Joomla

Безкоштовна платформа для інформаційних ресурсів: сайтів новин, блогів, форумів. На Джумлі можна зробити необмежену кількість сторінок. А контент і дизайн зручно налаштовувати через шаблони.

Плюси: 

  • Підходить для новачків у програмуванні. Створити простий сайт на Джумлі можна менше ніж за дві години. 

  • Є безкоштовні та платні модулі. Наприклад, додати SEO-метатеги або налаштувати поштову розсилку з блогу.

  • Розібратися в публікації статей і метатегах можна без знання коду.

  • Хороший варіант CMS для статейного сайту або інтернет-магазину на 200 товарів.

Мінуси:

  • Інтерфейс морально застарів. Той же Вордпресс постійно оновлюється. 

  • Не такий популярний, ніж Вордпрес. Замовлення на сайти з Джумлою будуть, але таких менше.

MODX

Безкоштовна коробкова система для блогів, форумів і корпоративних сайтів. Кажуть, що на MODX легко запускати сайти, але шаблонів і плагінів у CMS немає.

Движок приймає HTML-скрипти, які можуть замінити шаблони — але це розробка з нуля.

Редактор CMS зрозумілий і без інструкцій. Посилання на сайт

Плюси:

  • У MODx великий файловий менеджер — можна запускати блог або інтернет магазин з купою картинок і товарів.

  • Відкритий код замінює плагіни. Можна попросити розробника зробити плагін або віджет під завдання сайту.

Мінуси:

  • Складний код. Новачкам-програмістам важко розібратися, а експерти сплять із документацією під подушкою.

  • Запустити блог або сайт без підтримки програміста не вийде.

  • Мало шаблонів і розширень. 

  • В Інтернеті пишуть про слабкий захист CMS. Але якщо встановити плагін із вірусами — і Вордпресс не витримає. 

Движок рідко запитують клієнти. Наприклад, якщо минулий сайт клієнта був на цьому движку. Або якщо хочуть зробити платформу з унікальними плагінами - без шаблонів і магазину.

Webflow

Webflow рідний для веб-дизайнера — як Photoshop або Figma.

Webflow не схожа на інші варіанти: замість коробкового CMS — конструктор сайтів із відкритим кодом.

Часто на Webflow роблять сайти без складного програмування. Усередині CMS — конструктор сайтів. У функціоналі розбереться будь-який дизайнер, який розуміє верстку.

Веб-дизайнерів зараз вчать сайтобудування на Webflow. Це швидше, можна працювати без програміста й обслуговувати клієнтів самостійно.

Ще один варіант — купити готовий шаблон і доопрацювати під себе: поміняти колір, деякі блоки, замінити картинки. Сайт можна запустити через добу.

Ще одна фішка «Вебфлоу» корисна власникам сайту. Якщо внутрішня CMS не подобається, сайт з готовим дизайном можна перенести на той самий Вордпрес. 

Плюси:

  • Дизайнер може сам створити і запустити сайт.

  • Купа функцій, щоб зробити унікальний лендінг або невеликий корпоративний сайт.

  • Інтеграції: Shopify для Ecommerce; Zapier — для передавання даних веб сайту на сторонні додатки; Hubspot для внутрішнього CRM та інші. 

Мінуси:

  • Слабенький для блогів або новинних сайтів. У безкоштовній версії до 50 сторінок. А в найдорожчій — 10 000.

  • Більше можливостей у платних версіях. Обслуговування коштує від 14 до 40 доларів щомісяця.

Основні моменти

CMS — це движок для розробки та управління сайтами. Розробнику програмувати швидше: є скрипти, сервер на PHP, купа готових плагінів. А керувати сайтом може людина, далека від програмування: простий текстовий редактор і налаштування кнопками.

Універсальний варіант CMS — Wordpress.

Щоб веб-дизайнеру робити сайти самотужки підійде Webflow.

На CMS працюють Front-end розробники: переносять готовий дизайн, під'єднують плагіни та налаштовують консоль для клієнта. Навчаємо фронтенду на курсі Академії ITSTEP «Front-end розробка».



Автор:

Редакція Академії ITSTEP

Дизайн

Основи графічного дизайну: 10 ключових принципів

10 головних принципів графічного дизайну, які допоможуть вам створювати стильні, зручні та ефективні візуальні рішення для вебу, друку та брендингу | Блог ITSTEP Academy

10 основних принципів графічного дизайну Графічний дизайн - це мистецтво візуальної комунікації, яке поєднує в собі текст, зображення, кольори та форми для передавання інформації або створення певного настрою. Він використовується в різних сферах: від реклами та веб-дизайну до упаковки продуктів і мобільних додатків. Принципи графічного дизайну - це основні правила, які допомагають створювати гармонійні та ефективні візуальні композиції. Без їхнього розуміння навіть найталановитіші художники і дизайнери можуть зіткнутися з проблемам

ШАГ логотип

Програмування

Яка зарплата у QA Engineer в Україні | Скільки заробляє тестувальник

Середні зарплати тестувальників в Україні: порівняння Manual і Automation QA, огляд доходів у великих IT-компаніях і поради, як збільшити свою зарплату | Блог ITSTEP Academy

Зарплата тестувальника в Україні: скільки можна заробити? Тестувальник програмного забезпечення (QA-інженер) - це фахівець, який відповідає за перевірку роботи додатків, пошук помилок і контроль якості продукту. Його основна мета - забезпечити стабільну та безпечну роботу програмних рішень перед їхнім випуском. Професія тестувальника стала особливо популярною завдяки низькому порогу входу. На відміну від розробників, які повинні досконально знати мови програмування, тестувальники можуть почати кар'єру з базового розуміння принципі

ШАГ логотип

Soft-skills

Синдром самозванця в IT - прокачай впевненість для успішної кар'єри

Дізнайтеся, як подолати синдром самозванця, розвинути впевненість і успішно будувати кар'єру в IT з нашим покроковим посібником ▶ Детальніше

Синдром самозванця у програмістів-початківців: перші кроки до впевненості Синдром самозванця (Imposter Phenomenon) - це психологічне явище, за якого людина переконана у власній некомпетентності та в тому, що її успіхи досягнуті випадково. Для програмістів-початківців це може стати серйозною перешкодою на старті кар'єри. В умовах IT-індустрії, що швидко розвивається, почуття невпевненості може негативно позначитися на професійному розвитку, перешкоджаючи прояву ініціативи і руйнуючи мотивацію. Тематика синдрому самозванця особливо актуальна

ШАГ логотип

Програмування

Головні страхи в роботі IT-спеціалістів і способи їх подолання

Як IT-спеціалісти справляються зі страхами в роботі: провал на співбесіді, дедлайни, ретроспективи? Дізнайтеся, як їх подолати та впевнено розвиватися в IT | Блог ITSTEP Київ

Чого бояться IT-фахівці: 8 ключових страхів у роботі, які переслідують розробників та інженерів IT-фахівці працюють у середовищі, що швидко змінюється, де висока відповідальність, жорсткі терміни та постійний потік нових технологій створюють додатковий тиск. Навіть досвідчені розробники та інженери стикаються з тривогами, які можуть впливати на їхню продуктивність, мотивацію та емоційний стан. Страх - це природна реакція людини на невизначеність і можливі ризики. В IT-індустрії він може проявлятися в різних формах: страх припуститися крит

ШАГ логотип

Цей сайт використовує Cookies

Політика конфіденційності